Przedział cenowy operacji – od 8 000 zł
Plastyka brzucha (abdominoplastyka) to operacja ciesząca się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Operacja ta polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego brzucha i na przywróceniu osłabionym mięśniom gładkiego wyglądu. Czasami operacji towarzyszy liposukcja, czyli odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Na efekty operacji plastyki brzucha nie trzeba długo czekać, gdyż rezultat jest widoczny natychmiast po operacji. Poprawa wyglądu brzucha ma kojący wpływ na psychikę pacjentów, eliminując stany depresyjne, bóle kręgosłupa i inne dolegliwości fizyczne i psychiczne.
Najlepszymi kandydatami do operacji są osoby o stosunkowo dobrej sylwetce, ale niezadowoleni z powodu nadmiary tkanki tłuszczowej zgromadzonej w obrębie obwisłej skóry brzucha. Pomimo stosowanej diety i ćwiczeń fizycznych nie mogą pozbyć się nadmiaru fałd brzusznych. Leczenie chirurgiczne jest szczególnie pomocne w korekcji brzucha u kobiet po przebytych wielu ciążach oraz osób starszych ze spadkiem elastyczności skóry brzucha i jej zwisaniem poniżej pępka. Osoby z wyraźną nadwagą i otyłością , oraz kobiety, które planują kolejne ciąże nie powinny poddawać się operacji abdominoplastyki.
Przebieg operacji
Podczas wstępnej konsultacji chirurg ocenia stan zdrowia, określa nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha oraz bada elastyczność skóry. Jeśli nadmiar tkanki tłuszczowej jest ograniczony jedynie do okolic podbrzusza (poniżej pępka) wówczas może się okazać, że wymagasz jedynie wykonania ograniczonej abdominoplastyki, zwanej często mini-abdominoplastyką, przeprowadzanej w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Podczas konsultacji chirurg przedstawi Ci także rodzaj znieczulenia jaki będzie zastosowany w Twoim przypadku oraz dokładnie określi koszty związane z przeprowadzeniem operacji.
Najczęściej operacja zaczyna się od długiego cięcia skórnego przebiegającego od biodra do biodra i nad pępkiem. Następnie okrężnym cięciem oddzielany jest pępek od otaczającej skóry. W przypadku mini-abdominoplastyki cięcie jest znacznie krótsze i przebiega w podbrzuszu. Pępek pozostaje na swoim miejscu, choć w skutek naciągania skóry ku dołowi może dojść do deformacji pępka.
Następnie skóra wraz z tkanką tłuszczową jest odpreparowywana od powięzi mięśniowej aż do poziomu łuków żebrowych. Pozwala to na odsłonięcie mięśni brzucha, które wielokrotnie są zszywane dzięki czemu wzmacnia się przednią ścianę brzucha i uzyskuje efekt wyszczuplenia talii. W okolicy operowanej pozostawiane są dreny połączone z butlami ssącymi. Najczęściej dreny utrzymywane są dwa, trzy dni.
Wykonując ograniczoną mini-abdominoplastykę wycina się jedynie niewielki fragment skóry i tkanki tłuszczowej poniżej pępka.
Czas trwania całkowitej abdominoplastyki wynosi około 4 godzin w zależności od rozległości zabiegu. Natomiast mini-abdominoplastyka wykonywana jest w czasie do 2 godzin.
W pierwszych dniach po operacji brzuch będzie nieco obrzęknięty i można odczuwać ból powłok brzusznych i napięcie mięśni. Dolegliwości te można złagodzić lekami przeciwbólowymi. W zależności od rozległości zabiegu możesz wrócić do domu w kilka godzin po operacji mini-abdominoplastyki lub też po trzech, czterech dniach po pełnej operacji plastyki brzucha.
Otrzymasz szczegółowe zalecenia pooperacyjne, do których najczęściej zalecane jest przez cztery tygodnie nosić uciskowy pas brzuszny. Po tygodniu zgłosisz się do kliniki celem kontroli.
Powrót do pełnej aktywności życiowej może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli dość szybko rozpoczniesz rozsądne ćwiczenia fizyczne, to czas uzyskania pełnej sprawności fizycznej znacznie się skróci. Bywa, że już po dwóch, trzech tygodniach będziesz możliwość powrotu do pracy.
W pierwszych miesiącach po operacji rany mogą być różowe, ale zbledną po okresie kilku miesiącach. Jeśli nawet ich wygląd nie będzie idealny, należy pamiętać, że ich lokalizacja pozwala na ukrycie ich pod bielizną. Abdominoplastyka, zarówno rozległa jak i ograniczona pozwala na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów estetycznych. Efekt można jeszcze poprawić odpowiednią dietą i rozsądnym programem fizykoterapeutycznym.
~artykuł informacyjny