Przedział cenowy operacji - od 7 000 zł
Jest to złożona procedura składająca się z endoskopii stawu ramienno-łopatkowego oraz przestrzeni podbarkowej. W trakcie zabiegu możliwe jest wykonanie szeregu artroskopowych zabiegów naprawczych.
Artroskopia stawu barkowego
Jak wygląda znieczulenie do zabiegu?
Znieczuleniem z wyboru jest znieczulenie ogólne ( „pełna narkoza"). W wybranych przypadkach stosuje się połączenie znieczulenia ogólnego i miejscowe znieczulenie splotu barkowego, celem utrzymania analgezji ( zniesienia bólu) do kilku godzin po zabiegu.
Jak wygląda ułożenie pacjenta do zabiegu?
Po znieczuleniu pacjent układany jest na zdrowym boku, a operowana kończyna zostaje ustawiona w odwiedzeniu na wyciągu pośrednim. Pod głowę, klatkę piersiowa i inne punkty kostne zostają podłożone żelowe podkładki, tak aby zapewnić jak największy komfort pacjentowi.
Jak wygląda zabieg operacyjny?
Z niewielkiego cięcia skórnego na przedłużeniu krawędzi tylnej wyrostka barkowego zakładany jest dostęp (portal) tylno-boczny, przez który wprowadza się układ optyczny z kamerą. Już pod kontrolą wzroku zakłada się portal przednio-przyśrodkowy. Następnie po wprowadzeniu do niego narzędzia badawczego (haczyka), podążając za nim optyką, bada się poszczególne struktury stawu ramiennego tj.; obrąbek stawowy, chrząstkę, ścięgno głowy długiej bicepsa oraz ścięgna stożka rotatorów. Kończąc endoskopie stawu, wykorzystując uprzednie portale, ocenia się przestrzeń podbarkową. Jest to przestrzeń między ścięgnami stożka rotatorów a wyrostkiem barkowym łopatki. Po zakończeniu zabiegu zakłada się po jednym szwie skórnym.
Jaki okres pooperacyjny?
W pierwszej dobie pooperacyjnej pacjent otrzymuje leki p/bólowe, jeśli to konieczne. Operowana ręka odpoczywa na temblaku a bark jest chłodzony celem zmniejszenia obrzęku.
W pierwszych dniach pooperacyjnych pacjent ćwiczy izometrycznie mięśnie barku oraz czynnie staw łokciowy i nadgarstkowy. Po usunięciu szwów operacyjnych ( 10-14 doba) rozpoczyna się bardziej złożone ćwiczenia pod kierunkiem fizjoterapeuty.
Artroskopowa tenodeza głowy długiej mięśnia bicepsa
Co to jest tenodeza?
Tenodeza jest alternatywą do tenotomii, czyli odcięcia ścięgna. Polega na ufiksowaniu przyczepu ścięgna w innym wyznaczonym punkcie.
Kiedy wykonujemy tenodezę bicepsa?
W przypadku izolowanej tendinopatii lub patologii stożka rotatorów wykonujemy tenodezę bicepsa celem zmniejszenia dolegliwości bólowych. Tendinopatia to przewlekły degeneracyjny proces zapalny ścięgna prowadzący do jego rozwłóknienia, a w konsekwencji do jego zerwania. Powoduje to ból przedniej części ramienia, promieniujący do łokcia.
Na czym polega zabieg operacyjny?
Podczas artroskopii stawu barkowego chirurg ortopeda odcina ścięgno głowy długiej bicepsa. Poprzez dodatkowy portal endoskopowy przednio-boczny, do stawu ramiennego, zostaje wprowadzona tytanowa kotwica, która fiksuje ścięgno w okolicy guzka większego kości ramiennej.
Jak wygląda okres pooperacyjny?
W pierwszej dobie pooperacyjnej pacjent otrzymuje leki p/bólowe, jeśli to konieczne, bark jest chłodzony celem zmniejszenia obrzęku. Kończynę operowaną unieruchamia się w stabilizatorze (ortezie) z ograniczeniem rotacji, na okres 4 tygodni. W ortezie pacjent ćwiczy izometrycznie mięśnie kończyny górnej. Szwy operacyjne usuwa się w 10-12 dobie po operacji.
Artroskopowa rekonstrukcja stożka rotatorów stawu barkowego
Co to jest stożek rotatorów?
Inaczej zwany pierścieniem rotatorów, jest to struktura powstała z ścięgien czterech mięśni obręczy barkowej; m. nadgrzebieniowego, m. podgrzebieniowego, m. połopatkowego i m. obłego mniejszego. Jego funkcją jest rotowanie i odwodzenia ramienia w stawie barkowym. Do uszkodzenia struktury pierścienia dochodzi w wyniku urazu lub przewlekłych, postępujących zmian degeneracyjnych w ścięgnie lub jego przyczepie.
Jak wygląda zabieg naprawy ścięgna pierścienia rotatorów?
Podczas artroskopii barku chirurg ortopeda potwierdza przerwanie ciągłości ścięgna. Następnie przygotowuje miejsce, aby przystąpić do jego naprawy. Do zszycia ścięgna używa się tytanowych kotwic (Suture Anchors Smith&Nephew). Aby wprowadzić kotwicę do stawu, i następnie wkręcić ją w głowę kości ramiennej, trzeba wykonać jeden lub dwa dodatkowe portale boczne. Każda z kotwic posiada nici, którymi przeszywa się ścięgno. Następnie naciąga się je o przyszywa do miejsca zakotwiczenia. Często czynności szycia pierścienia łączy się z procedurą tenodezy lub tendotomii ścięgna głowy długiej bicepsa oraz procedurą uwolnienia przestrzeni podbarkowej.
Jak wygląda okres pooperacyjny?
Aby utrzymać efekt operacyjnego zszycia uszkodzonego ścięgna unieruchamia się operowaną kończynę górną w stabilizatorze odwodzącym (ortezie) na okres 4-6 tygodni. W ortezie pacjent ćwiczy izometrycznie mięśnie kończyny górnej oraz ruchy w stawie łokciowym. W pierwszej dobie pooperacyjnej pacjent otrzymuje leki p/bólowe, jeśli to konieczne, bark jest chłodzony celem zmniejszenia obrzęku. Szwy operacyjne usuwa się w 10-12 dobie po operacji.