Przedział cenowy operacji - od 1900 zł
Przykurcz Dupuytrena jest chorobą tkanki łącznej, w której dochodzi do bliznowacenia w obrębie rozcięgna dłoniowego. Rozcięgno dłoniowe jest włóknistą strukturą rozciągającą się od podstawy dłoni w przedłużeniu mięśnia dłoniowego w kierunku palców. Znajduje się ono pod skórą i tkanką podskórną. Chroni delikatne pęczki naczyniowo-nerwowe i mięśnie przed uciskiem. Istotą przykurczu Dupuytrena jest postępujące włóknienie rozcięgna dłoniowego ręki. Włóknienie stanowi wyraz nadmiernej miejscowej syntezy kolagenu– białka naturalnie występującego w organizmie, budującego tkankę łączną. Pierwszym zauważalnym objawem jest niemożność pełnego wyprostowania palca. Przykurcz najczęściej dotyczy palca małego, serdecznego lub środkowego, dużo rzadziej problem występuje w obrębie palca wskazującego lub kciuka. Przyczyna przykurczu Dupuytrena nie została jednoznacznie ustalona. Dużą rolę odgrywa tu przede wszystkim czynnik genetyczny. Choroba dotyczy częściej mężczyzn po 50 roku życia niż kobiet. Do przykurczu mogą przyczynić się takie choroby jak alkoholizm, cukrzyca, hipercholesterolemia czy długotrwałe palenie papierosów.
Do początkowych objawów należy tworzenie się podskórnych, wyczuwalnych guzków. Następnie dochodzi do przykurczu dłoniowego w postaci pasm biegnących do czwartego i piątego palca ręki. Pogłębianie się procesu doprowadza do silnego i stałego przykurczu zgięciowego utrudniającego wykonywanie ruchów ręki. Dodatkowo występują zaburzenia czucia i uczucie mrowienia, drętwienia lub zmian temperatury skóry.
Obecnie standardem leczenia tej choroby jest zabieg chirurgiczny. Polega on na wycięciu przerośniętych pasm, które zginają palce lub ich przecięciu. Rana jest zaszywana i zabezpieczana opatrunkiem z waty i bandaża elastycznego i w razie potrzeby szyną gipsową. Może wystąpić potrzeba drenowania rany pooperacyjnej. Pod skórę będzie wprowadzona rurka plastikowa, przez którą krew będzie wyciekała do plastikowej butelki. Operacja może być przeprowadzona w znieczuleniu odcinkowym, tzn. znieczulone będzie całe przedramię i dłoń lub w znieczuleniu ogólnym. Na czas operacji na chorą rękę założona będzie opaska uciskowa.
Po zabiegu zakłada się specjalną szynę utrzymującą palce w pozycji wyprostowanej. Fizjoterapia obejmuje ćwiczenia czynne zakresu ruchu palców, techniki uelastyczniające bliznę pooperacyjną oraz mobilizację tkanek dłoniowej strony ręki i powięzi przedramienia.
~artykuł informacyjny