Przedział cenowy operacji - od 4000 zł
Choroba ta polega na zaburzeniu płynności ruchów podczas zginania i prostowania palca. Na pewnym etapie wykonywania ruchu, palec zostaje zablokowany i aby kontynuować ten ruch, chory musi pokonać opór. W tym momencie słyszalny jest trzask, połączony z niewielkim bólem, po czym ruch można kontynuować bez przeszkód.
Choroba rozpoczyna się często pojawieniem się tkliwego guzka u podstawy palca, po stronie dłoniowej (zwyrodniale zmienione ścięgno).
Schorzenie to może występować w przebiegu procesów zwyrodnieniowych, jako skutek mikrourazów i przepracowania dłoni lub jako wada wrodzona. Ścięgna zginaczy palców dłoni przebiegają wewnątrz tzw. pochewek ścięgnistych, które produkują maź umożliwiającą płynny ruch ścięgna w pochewce. Kiedy z jakiś powodów dochodzi do zaburzenia w wytwarzaniu tego płynu, pojawia się stan zapalny i wlot pochewki ulega włóknistemu pogrubieniu, które zaciska ścięgno.
Przewlekłe zapalenie ścięgna dotyczy najczęściej kciuka lub innych palców dłoni. Rzadziej zdarza się w obrębie nadgarstka, stawów kolanowych albo łokciowych.
Zaobserwowano, iż choroba dotyka najczęściej osoby w wieku 50-60 lat, te które w ciągu dnia wykonują powtarzalne ruchy dłonią: muzycy, informatycy, szwaczki czy panie tkające ręcznie gobeliny. Inną przyczyną palca trzaskającego jest reumatoidalne zapalenie stawów i wspomniane wcześniej mikrourazy po uprawianiu sportu.
W początkowej fazie choroby, gdy nie ma objawów zatrzymania ruchu, można podjąć próbę leczenia zachowawczego, jednak najczęściej stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg operacyjny polega na przecięciu troczka na długości potrzebnej do swobodnego poruszania się pogrubiałego ścięgna.
Jeżeli zapalenie objęło nadgarstek, podczas operacji chirurg odtwarza pierścienie pochewki i poszerza je. Operacja trwa kilkadziesiąt minut i zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu należy nosić rękę na temblaku przez cztery tygodnie, aby operowane ścięgno i rana pooperacyjna prawidłowo się wygoiły. Konieczna jest także odpowiednia kilkunastodniowa rehabilitacja. Bezpośrednio po operacji nie wolno wykonywać prac, które angażują zoperowane ścięgno. Po zakończeniu leczenia wraca pełna sprawność.
~artykuł informacyjny