Przedział cenowy operacji - od 1200 zł
Częstym problem, dotykającym wielu ludzi jest wystąpienie ostrogi piętowej. Jest to zmiana zwyrodnieniowa obejmująca okolice guza piętowego kości piętowej, powoduje wytworzenie narośli kostnej i często doprowadza do zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy. Ostroga piętowa wymaga leczenia, z uwagi na silny ból jaki wywołuje oraz ograniczoną aktywność ruchową. Ból wywoływany przez ostrogi piętowe pojawia się z reguły nad ranem, podczas chodzenia na boso, podczas długiego marszu lub w wyniku ucisku stopy. Są to charakterystyczne objawy, jednak prawidłowe i kompletne rozeznanie ostrogi piętowej przebiega z udziałem badania palpacyjnego, podczas którego wyczuwana jest wspomniana wcześniej narośl kostna na piętach. Dodatkowo stosowane jest badanie RTG stopy lub USG, które dostarczają informacji o charakterze i stopniu zaistniałych zmian.
Co jest przyczyną zmian na piętach w postaci ostrogi piętowej?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednakże jest kilka czynników, które bardzo wyraźnie wpływają na rozwój tej deformacji stopy. Po pierwsze jest to zbyt duże przeciążenie stopy, które może pojawić się w wyniku intensywnego treningu, który nie był poprzedzony rozgrzewką, ale także w wyniku chodzenia w źle dopasowanych i niewygodnych butach. Czynniki indywidualne takie jak wiek i otyłość również znacząco mogą wpłynąć na rozwój ostrogi piętowej.
Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty na przykład koszykówkę, siatkówkę lub bieganie. Jednakże występuje również często u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Najczęściej ból na piętach wywołuje ostroga piętowa oraz ostroga Haglunda.
Jak rozwija się ostroga piętowa
Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym, a więc strukturą, która napina się oraz rozluźnia przy każdym wykonanym przez nas kroku. Taki stan zapalny powstaje na wskutek noszenia niewygodnego obuwia, urazu, bądź przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, iż podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, iż w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne oraz na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą piętową. W bardzo zbliżony sposób tworzy się ostroga Haglunda. Choroba wynika z nieprawidłowego kształtu kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa – jej górna część jest nadmiernie zaostrzona i z takim właśnie defektem najczęściej się rodzimy. Kiedy nosimy za małe obuwie bądź pantofle z twardym zapiętkiem, wtedy drażnimy tę okolicę – a to wywołuje stan zapalny oraz ból pięty.
Leczenie ostrogi piętowej (ostrogi leczenie) w gabinecie
Ból pięty spowodowany ostrogą nie przejdzie sam – należy poszukać pomocy u ortopedy w lub ortopedy w Poradni Chorób Stopy w Warszawie. W poradni lekarz przeprowadza wywiad i bada stopę, naciskając ją oraz opukując. Bardzo istotne jest dokładne zlokalizowanie miejsca bólu. Przy ostrodze piętowej pojawia się on w środku pięty, od strony podeszwy, zaś przy ostrodze Haglunda czuć ból stopy z tyłu (ponad piętą). Później robi się prześwietlenie.
Jako odpowiedzialna poradnia leczenie rozpoczynamy dopiero mając cały obraz choroby. Przy ostrodze piętowej rozpoczyna się od odciążenia pięty. Służą temu wkładki ortopedyczne do butów z otworem w miejscu wyrośli kostnej. Jeśli stopa jest zdeformowana z powodu otyłości albo koślawa, stosuje się odpowiednie wkładki oraz dietę. Najlepsze efekty daje fizjoterapia – ćwiczenia rozciągające rozcięgno oraz zabiegi pod okiem profesjonalnego rehabilitanta. Z wielce dobrym skutkiem stosuje się falę uderzeniową, która powoduje rozrost sieci naczyń krwionośnych w chorej okolicy, jak i ultradźwięki. Niekiedy wykonuje się blokadę – tak zwana terapia neuralna – która likwiduje ból pięty. Ostrogę Haglunda leczy się podobnie (ostrogi leczenie). Nie stosuje się blokady aby nie uszkodzić ścięgna Achillesa.
Ostroga piętowa jest trudna w leczeniu i bardzo często nie daje satysfakcjonujących rezultatów (leczenie ostrogi piętowej). W pierwszym stopniu leczenie ostrogi polega na zastosowaniu leczenia zachowawczego, które ma na celu nie dopuszczenie do dalszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Opiera się najczęściej na fizjoterapii, w skład której wchodzą masaże, zabiegi ultradźwiękami i ćwiczenia rehabilitacyjne. Stosowane są także specjalne wkładki ortopedyczne, które mają za zadanie zmniejszyć obciążenie stopy podczas chodu poprzez poprawne wysklepienie stopy. Do leczenia zachowawczego ostrogi piętowej zalicza się również leczenie farmakologiczne w postaci niesterydowych leków przeciwbólowych oraz maści przeciwzapalnych.
~artykuł informacyjny